Izby skarbowe, które wydają indywidualne interpretacje przepisów podatkowych, mają specjalizować się w udzielaniu wyjaśnień z zakresu określonych danin. Podatnicy, chcąc zapytać o różne podatki, będą więc niekiedy musieli kierować swoje wnioski do kilku ośrodków. Nowe zasady wydawania interpretacji podatkowych zaczną obowiązywać 1 lipca 2015 r.

Zapytania o CIT będą rozpatrywane przez izby skarbowe w: Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i Warszawie.

Wyjaśnień w zakresie PIT i VAT udzielą izby skarbowe w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Izba Skarbowa w Katowicach nie będzie jednak obsługiwać – co aktualnie robi – wniosków dotyczących PIT od wnioskodawców z województwa śląskiego (trafią do Izby Skarbowej w Łodzi).

Akcyzą, podatkiem od spadków i darowizn, podatkiem od gier, będą zajmować się tylko dwa organy interpretacyjne. Izba Skarbowa w Warszawie odpowie na pytania od wnioskodawców z województwa mazowieckiego oraz niemających miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce. Wnioskodawcy z pozostałego obszaru kraju będą natomiast musieli zwracać się do Izby Skarbowej w Katowicach.

Źródło: Gazeta Podatkowa nr 40 (1185) z dnia 18.05.2015